سرمایه سیستم / فناوری اطلاعات /

فناوری اطلاعات در حسابداری

(1 از 5)

فناوری اطلاعات به معنی به کار بستن دانش روز در اداره ی کسب و کار و صنعت است. در واقع فناوری اطلاعات بر استفاده از ماشین آلات مکانیکی یا الکترونیکی برای سازماندهی امور کسب و کار اشاره دارد.

امروزه فناوری اطلاعات رشد چشمگیری داشته است و پیشرفت های چشمگیر آن تمامی حوزه های علمی را دچار تحول کرده است. فناوری اطلاعات به معنی به کار بستن دانش روز در اداره ی کسب و کار و صنعت است. در واقع فناوری اطلاعات بر استفاده از ماشین آلات مکانیکی یا الکترونیکی برای سازماندهی امور کسب و کار اشاره دارد. تصمیمات درباره ی زیربنای ساختار فناوری اطلاعات باید به تصمیم سازی در مورد طراحی و سازماندهی فناوری اطلاعات سازمان ها مرتبط باشد. در نتیجه فناوری اطلاعات نقشی حیاتی در تجارت نوین به ویژه در مورد عملکرد حسابداری بازی میکند. فناوری اطلاعات اساسا ماهیت شیوه های کسب وکار و حسابداری را تغییر میدهد و حسابداری بدون فناوری اطلاعات به آسانی انجام پذیر نیست. فرض بر این است که فناوری اطلاعات پایگاهی است برای داده های حسابداری و اجازه میدهد تحریف های خاص درباره عملکرد مورد پرس و جو قرار گیرد.

مهمترین ویژگی فناوری اطلاعات سرعت بالا در پردازش داده ها، دقت بسیار بالا، سرعت بالای دسترسی به اطلاعات، به روز بودن، امکان مبادله الکترونیکی اطلاعات، کیفیت بالا و قیمت فوق العاده ارزان و رو به کاهش آن است.که در ادامه به تشریح هر کدام ازین موارد خواهیم پرداخت. با توجه به این عوامل نیازی به توجیه استفاده از فناوری اطلاعات در دنیای امروز نخواهد بود و حسابداری نیز ناگزیر به استفاده از تمام یا برخی از روشهای نوین در ارائه خدمات و وظایف خود می باشد. به گفته ی گری ساندم رئیس سابق انجمن حسابدران آمریکا نقش اطلاعات در جامعه اهمیت بیشتری پیدا کرده و تهیه کنندگان اطلاعات به خصوص حسابداران باید تهیه کنندگان اطلاعات پیشرفته و با کیفیت باشند تا خدماتشان با قیمت های بالا خریدار داشته باشد؛ در غیر این صورت در آینده جایگاهی نخواهند داشت. پیشرفت در تکنولوژی می تواند توانایی حسابداران را در زمینه تجزیه و تفسیر مقادیر آماری افزایش دهد.

فناوری اطلاعات و حسابداری

ویژگی های کلی فناوری اطلاعات در حوزه ی حسابداری

دقت بالا در محاسبات

امور جاری حسابداری به دلیل ماهیت کمی خود همواره در معرض خطای کاربر قرار دارند که این امر دقت داده ها را کاهش میدهد اما استفاده از فناوری اطلاعات و نرم افزارهای حسابداری می تواند جهشی در زمینه کیفیت داده های حسابداری ایجاد کند.

سرعت بالای پردازش اطلاعات

با استفاده از نرم افزارهای حسابداری کاربر قادر خواهد بود اطلاعات را در زمان به مراتب کوتاه تری تفسیر کند در نتیجه با صرف زمان کوتاه تر می توان به اطلاعات با کیفیت تری دسترسی پیدا کرد. همچنین در نرم افزارهای حسابداری قابلیت جستجوی سریع اطلاعات باعث شده کاربر از جستجوی دستی بی نیاز باشد.

گزارش دهی منظم

با امکانات جدیدی که امروزه در نرم افزارهای حسابداری موجود می باشد می توان دامنه ی اطلاعات را بر حسب تاریخ و یا تعریف سقف خاصی از عملیات پیکربندی نموده و در لحظه از اطلاعات تفسیر به عمل آورد.

مبادله اطلاعات

با استفاده از فناوری اطلاعات حسابدار قادر به مبادله داده های ذخیره شده در نرم افزار حسابداری خواهد بود. بعلاوه از مزایای دیگر نرم افزارهای حسابداری می توان به کاهش حجم مخازن اطلاعات بعلت تغییر از حالت فیزیکی به فایل، رفع مشکلات مربوط به فساد اداری و ایجاد امکان انجام کار به صورت دورادور را نام برد.

معمولا استدلال می شود که اولین استفاده از فناوری اطلاعات به حسابداری مربوط می شود چرا که اغلب فناوری اطلاعات به دفتر کل و سیستم های گزارشگری شرکت ها مربوط می شد. اما با رشد و تغییر مداوم در زمینه فناوری اطلاعات تاثیر بسزایی در نقش های اجرایی در تمام سطوح سازمانی گذاشت. امروزه پژوهش در زمینه حسابداری مدیریت و سیستم های اطلاعاتی به همراه پیدایش سیستم های اطلاعاتی یکپارچه مانند سیستم های برنامه ریزیِ منابع بنگاهها پابرجاست.

امروزه برای امور حسابداری سازمانها نرم افزارهایی مبتنی بر رایانش ابری نوشته شده است که مزیت آنها نسبت به نرم افزارهای سنتی را میتوانید در صفحه ی نرم افزار SaaS  چیست؟ مطالعه کنید.

نرم افزار حسابداری سرمایه سیستم یکی از نرم افزارهای SaaS می باشد.

فناوری های جدید در حسابداری

پژوهش های صورت گرفته در زمینه رابطه فناوری اطلاعات و حسابداری نشان داده است که فناوری اطلاعات نقش بسزایی در برنامه ریزی و تصمیم گیری مدیران، مدیریت داده ها و اطلاعات، ارزیابی عملکرد سازمان ها و کارکنان، افزایش امنیت اطلاعات، شیوه گزارشات مالی و مدیریت منابع انسانی ایفا میکند و همگی این عوامل در پیشبرد سیستم حسابداری تعهدی موثر می باشند و رکن اساسی این عوامل را می توان فناوری اطلاعات متناسب با آن سیستم دانست. در مجموع فناوری اطلاعات بر ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری تاثیر می گذارد که این تاثیر از طریق گزارش گری اعمال می شود. در واقع، فناوری اطلاعات گزارش گری را به سمت گزارش گری به هنگام سوق میدهد و این نوع گزارش گری، اطلاعاتی با ویژگی های متفاوت تهیه می کند که با توجه به پیشرفت های روز افزون فناوری اطلاعات انتظار می رود که تاثیر آن بر گزارش گری و به تبع بر ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری روز بروز بهبود یابد. از یک طرف با استفاده از فناوری اطلاعات نه تنها اطلاعات مربوط تر می شوند بلکه با استفاده از فناوری های آتی انتظار می رود که قابلیت اعتماد و مقایسه اطلاعات نیز افزایش یابد. از طرف دیگر با توجه به نیازهای اطلاعاتی استفاده کنندگان و معایب مدل گزارش گری سنتی مشخص می شود که مدل گزارش گری مالی در نهایت باید به سمت گزارش گری مالی به هنگام سوق یابد. بنابراین پیشنهاد می شود که نظام حسابداری کشور در این مسیر گام بردارد. بدین صورت که سیستم های حسابداری و حسابرسی متناسب با فناوری جدید را طراحی و توسعه دهد و گزارش گری ها و افشاگری های جامع حسابداری و مالی را با تغییرات سریعی که در دنیای تجاری ایجاد شده همگام سازد.