(4 از 5)

حسابداری ابری که حسابداری آنلاین نیز نامیده می شود یعنی صاحبان کسب و کار به اطلاعات بنگاه اقتصادی و حسابداران خود به طور دائم دسترسی دارند. این روش مقیاس پذیر، مقرون به صرفه و برای استفاده بسیار ساده است.

فضای ابری چیست؟

همه ما تا بحال از فضای ابری استفاده کرده ایم اما ممکن است در نگاه اول با این واژه مانوس نباشیم اگر شما از حساب کاربری ایمیل یا جیمیل استفاده میکنید در واقع کاربر فضای ابری هستید. به زمانی فکر کنید که در حال استفاده از اینترنت بانک خود هستید. هر زمان که به اطلاعات آن دسترسی پیدا میکنید در حال استفاده از فضای ابری هستید. فضای ابری یک پلت فرم است که دیتا و نرم افزار را قابل دسترس میکند. در هر زمان، هر مکان و از هر دستگاهی. در اینجا هارد دیسک شما مرکز داده پردازی نمی باشد. بلکه پردازش با کمک اینترنت و در فضایی انجام می شود که اصطلاحا "ابر" نامیده می شود. اگر از بانکداری الکترونیکی استفاده میکنید پس آماده استفاده از حسابداری ابری هستید.

حسابداری ابری چیست؟

حسابداری ابری عملکردی مشابه پردازش اطلاعات در فضای ابری دارد. از طریق فضای ابری حسابدار می تواند بدون نصب هیچگونه نرم افزاری بر روی سیستم خود و تنها با استفاده از یک مودم و سیستم متصل به اینترنت از هر جای دنیا به اطلاعات خود دسترسی پیدا کرده از طریق نرم افزار حسابداری تحت وب کار کند. نرم افزار حسابداری تحت وب در واقع نوعی نرم افزار SaaS است.

مشکلات استفاده از نرم افزار حسابداری سنتی یا نرم افزار حسابداری دسکتاپ

 • در نرم افزار حسابداری دسکتاپ نه دیتای کامپیوتر شما و نه نرم افزار بروز نمی باشند.
 • نرم افزار حسابداری دسکتاپ تنها بر روی یک کامپیوتر قابل نصب است و اطلاعات شما به طور متناوب باید از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل شود. برای مثال بر روی USB های متفاوت. این روش نه تنها قابل اعتماد نیست بلکه امنیت پایینی دارد.
 • با استفاده از نرم افزار حسابداری دسکتاپ تنها یک شخص به عنوان کاربر به نرم افزار دسترسی دارد و افراد کلیدی به اطلاعات مالی و دیتای مشتریان دسترسی ندارند.
 • در نرم افزار حسابداری دسکتاپ فرآیند تهیه نسخه پشتیبان هزینه بر و پیچیده است.(البته اگر قابل انجام باشد)
 • در نرم افزار حسابداری دسکتاپ بروزرسانی نرم افزار گران، زمان بر و هزینه بر است.
 • در نرم افزار حسابداری دسکتاپ پشتیبانی نرم افزار کُند و گران است.

حسابداری ابری

 

چرا حسابداری و فضای ابری با هم هماهنگی خوبی دارند؟

شما میتوانید با دسترسی به اینترنت از طریق فضای ابری با استفاده از هر دستگاهی اعم از کامپیوتر شخصی، تبلت و تلفن هوشمند به نرم افزار حسابداری تحت وب خود دسترسی داشته باشید. حسابداری ابری که حسابداری آنلاین نیز نامیده می شود یعنی صاحبان کسب و کار به اطلاعات بنگاه اقتصادی و حسابداران خود به طور دائم دسترسی دارند. این روش مقیاس پذیر، مقرون به صرفه و برای استفاده بسیار ساده است.

در فضای ابری هیچ نیازی به نصب نرم افزار حسابداری یا اپلیکشن خاصی نیست. بجای آن شما ماهیانه مبلغی به عنوان حق اشتراک پرداخت میکنید.

نرم افزار حسابداری تحت وب سرمایه این امکان را به کاربران میدهد که یک ماه اشتراک رایگان داشته بعد از این مدت در صورت رضایت با پرداخت حق اشتراک عضویت خود را تا هر زمان که تمایل دارند ادامه دهند.

امنیت فضای ابری

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار ممکن است نگران ذخیره سازی اطلاعات خود بوسیله ارائه دهنده سرویس باشید. اما فضای ابری یکی از امن ترین راههای ذخیره سازی اطلاعات می باشد. برای مثال وقتی که در فضای ابری از نرم افزارهای حسابداری تحت وب استفاده میکنید اگر لپ تاپ شما دزدیده شود هیچ کس نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند مگر اینکه به حساب کاربری شما وارد شوند. با نرم افزار حسابداری ابری فضایی که اطلاعات شما در آن ذخیره می شود" ابر" است نه هارد دیسک.

در حوادثی مانند آتش سوزی یا حوادث طبیعی در فضای ابری بودن به این معنی است که بهره وری کسب و کار تحت تاثیر قرار نمی گیرد. تمام اطلاعات شما بصورت ایمن ذخیره می شود. و زمانی که شما به هر کامپیوتر یا موبایلی که به اینترنت وصل باشد دسترسی داشته باشید میتوانید به نرم افزار حسابداری خود وارد شده به آخرین نسخه از اطلاعات خود بازگردید و کسب وکارتان را اداره کنید.

بعلاوه در نرم افزار حسابداری تحت وب اگر نیاز باشد که کاربران دیگری غیر از خودتان از اطلاعات استفاده کنند می توانید به آنها دسترسی داده و حتی سطح دسترسی آنان را کنترل کنید. این روش از روش سنتی که بر مبنای فرستادن اطلاعات بر روی USB و یا ایمیل کردن آن برای دیگران بود بسیار امن تر است. 

نرم افزار حسابداری تحت وب سرمایه به کاربران این اطمینان را می دهد که اطلاعات کسب و کارشان کاملا غیر قابل نفوذ است.

نرم افزار حسابداری ابری امنیت بالاتری نسبت به نرم افزار حسابداری سنتی دارد. همانطور که اشاره شد در سوانح و اتفاقات طبیعی اطلاعات کسب و کار شما از بین نمی رود؛ بعلاوه تمام اطلاعات موجود در نرم افزار حسابداری تحت وب به صورت رمز گذاری شده منتقل می شود و هر کاربر دارای پسورد اختصاصی است. در نرم افزار حسابداری سنتی برای انتقال اطلاعات باید دیتا را به هارد دیسک منتقل کرد که ممکن است دزدیده و یا گم شود در نتیجه اطلاعات کسب وکار در فضای مطمئنی منتقل نمی شود. در فرآیند بک آپ گیری از اطلاعات نیز امکان از بین رفتن اطلاعات بر اثر خرابی یا شکستن هارد دیسک وجود دارد که در نرم افزار حسابداری تحت وب کاربر با هیچکدام از این مشکلات مواجه نخواهد شد.

مزایای حسابداری ابری

 

مزایای حسابداری ابری برای کسب و کار شما

 1. شما به یک مرور کلی و واضح از شرایط مالی کنونی کسب و کار خود در لحظه دسترسی دارید.
 2. در حسابداری ابری چون اطلاعات مربوط به کسب و کار شما بطور خودکار بروزرسانی می شود شما به دیتای دقیق و بروزتری دسترسی دارید.
 3. دسترسی چند کاربره آن همکاری تیم حسابداری و مشاوران مالی را آسان میکند.
 4. بروز رسانی خودکار به این معنی است که شما می توانید زمان بیشتری را به کارهای دیگرتان اختصاص دهید.
 5. در حسابداری ابری همه چیز بصورت آنلاین اداره میشود در نتیجه فرآیند نصب برنامه و یا بک آپ گرفتن اطلاعات حذف می شود.
 6. هزینه های آتی کسب و کار کاهش پیدا کرده و هزینه های بروزرسانی، نگهداری خرابی سرور خود بخود حذف می شود. تمام این عملیات بوسیله ارائه دهنده خدمات ابری انجام می شود.
 7. حسابداری ابری دارای انعطاف بیشتری است و شما می توانید از هر مکان و در هر زمان تنها با دسترسی به سیستم متصل به اینترنت از نرم افزار حسابداری خود استفاده کنید.
 8. با استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب اطلاعات بصورت دستی وارد نمی شود در نتیجه با خطاهای کمتری در فرآیند حسابداری مواجه می شوید.
 9. برای سازمانهایی که دارای چند شعبه می باشند امکان استفاده از دیتای اشتراکی در فضای ابری وجود داشته حسابداران شعبات مختلف میتوانند با اتصال به اینترنت آخرین اطلاعات مربوط به شعبه خود را با سایر حسابداران به اشتراک بگذارند.

آیا حسابداری ابری از نظر اقتصادی به صرفه است؟

سازمان هایی که از حسابداری ابری استفاده می کنند برای ذخیره اطلاعات خود بر روی سرور به زیر ساخت کمتری نیاز دارند. همچنین این کسب و کارها برای نگهداری و آپدیت نرم افزار نیازمند استخدام متخصصین IT  نمی باشند. عدم نیاز به هزینه خرید نرم افزار جدید و هزینه های نگهداری کمتر به معنی حذف مقدار زیادی از هزینه های پیش روی کسب و کار می باشد. اگر از نرم افزار حسابداری دسکتاپ استفاده می کنید هر زمان که سازمان شما گسترش پیدا میکند برای نرم افزارهای خود به خرید لایسنس های بیشتری نیاز پیدا میکنید. همزمان با هزینه های نگهداری و بروزرسانی نرم افزار و مدیریت سیستم ها نیز مواجه می شوید. اما در استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب این هزینه ها خود بخود حذف می شود.