سرمایه سیستم / سرمایه سیستم /

چگونه یک حسابدار خلاق و پرانرژی باشیم!

(5 از 5)

چگونه میتوانیم به عنوان حسابدار از روحیه و انرژی بالاتری در محیط کار برخوردار باشیم؟ حسابداری شغلی است که به تمرکز بالایی نیاز دارد و عمده فعالیتهای مربوط به این حرفه در کار با اعداد و ارقام و تکمیل اسناد مالی خلاصه می‌شود. با استفاده از روشهای زیر میتوانید خلاقیت و انرژی خود را ارتقا دهید.

شما به عنوان حسابدار در شرکتی مشغول به کار هستید سالهاست به این کار اشتغال دارید اما معمولاً در محل کار خود احساس خستگی می‌کنید نمی‌توانید وظایفتان را با وجود تلاش بی‌وقفه در ساعات کاری به اتمام رسانید با وجود اینکه تمام مدت پشت میزکارتان هستید و با ارقام دست و پنجه نرم می‌کنید اما دائماً از زمان عقب می‌مانید.

برای تبدیل شدن به یک حسابدار حرفه ‌ای باید از نکاتی مطلع باشید. خلاقیت و ارتقای بهره‌وری در محیط کار بدین معنا نیست که زمانی بیشتر از ساعات کاری روزانه خود را صرف وظایف حرفه حسابداری کنید. یا خودتان را در میان دفتر دستک غرق کنید. تمام چیزی که برای تبدیل شدن به یک حسابدار فوق العاده نیاز دارید این است که از چند راه حل ساده که اغلب مردم به سادگی آنرا نادیده می‌گیرند پیروی کنید. این نکات به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند خلاقیت و بهره‌وری خود را در محیط کار ارتقا دهید.

1. یادداشت برداری کنید.

یادداشت برداری یکی از راههای ثبت و نگهداری اطلاعات است. اگر حسابداری هستید که در یک کمپانی بزرگ با پرسنل زیاد کار می‌کنید قطعاً روزانه وظایف زیادی را باید به انجام رسانید. در این موارد تکیه صرف بر حافظه شخصی به تنهایی کفایت نمی‌کند مگر اینکه حافظه تصویری فوق العاده ای داشته باشید. برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده که ایده‌ها و اطلاعات خود را دقایقی بعد فراموش کنند.

داشتن قلم و دفترچه برای هر حسابداری یکی از لوازم ضروری کار است. به همراه داشتن این موارد به شما اطمینان خاطر می‌دهد که چیزی را فراموش نمی‌کنید و در افزایش اعتماد به نفستان نیز مؤثر است. روان شناسان عقیده دارند که یادداشت کردن اطلاعات راهی مؤثر در انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است.

ریچارد برانسون کارآفرین مشهور انگلیسی و مؤسس کمپانی ویرجین نیز یکی از راههای موفقیت خود را یادداشت برداری روزانه می‌داند. وی در یکی از مصاحبه هایش اذعان کرده که ایده بسیاری از شرکتهای پیشتاز خود را از مطالعه یادداشت‌های پرسنل خود بدست آورده. برانسون پرسنل خود را تشویق می‌کرد ایده‌های کسب و کار خود را در یادداشتی به او ارائه دهند. او عقیده دارد وقتی ایده ای به ذهن شما خطور می‌کند بدون توجه به امکان عملی بودن، پیچیدگی و یا بزرگی فقط آن‌را یادداشت کنید. در نهایت می‌توان از این یادداشت‌ها برای یافتن ایده‌های عملی کسب و کار استفاده کرد. برای یادداشت اطلاعات و ایده‌های خود بهتر است:

 • از رنگ‌های متنوع استفاده کنید.
 • از فونت سایز متنوع استفاده کنید.
 • از تصاویر یا نمادها استفاده کنید.

تا در زمان بازیابی اطلاعات راحت‌تر نکات را به خاطر آورید.

2. استفاده از تقویم و برنامه زمانی

تقویم یک حسابدار بعد از ماشین حساب یکی از دو موردی است که به شما کمک می‌کند ر محیط کار بهره‌وری خود را ارتقا دهید. مورد دیگر چک لیست وظایف در حال انجام است. چک لیست به حسابدار می‌گوید چه کاری را باید انجام دهد در حالی که تقویم حسابدار را از زمان انجام وظایف مطلع می‌کند. استفاده از تقویم یه شما کمک می‌کند وظایف بیشتری را به انجام رسانید زیرا نه تنها در زمان انجام موارد ضروری بلکه پیوسته شما را با وظایفتان روبرو می‌کند. بعلاوه از حواس پرتی و متمرکز نبودن شما جلوگیری می‌کند چون از محدودیت زمانی انجام امور باخبر هستید.

نکته‌ی مهم این است که حسابدار باید برای تمام روز خود با برنامه‌ریزی پیش برود؛ حتی برای آخر هفته خود برنامه ریزی کنید مطمئن شوید برای راهی که در پیش دارید برنامه زمانی طراحی کرده‌اید. بدین ترتیب به طور شفاف میدانید چه چیزی می‌خواهید.

راهکارهایی برای افزایش کارایی حسابداران

3. برای دقایقی از میز کار خود فاصله بگیرید

بسیاری از شما تمایل دارید برای دقایقی ذهن خود را از درگیری با وظایف بیشمار رها کنید و به ذهن استراحت دهید اما از اینکه یک حسابدار بی مسئولیت جلوه کنید واهمه دارید. ولی نکته این است که دقایقی استراحت میزان تمرکز شما را افزایش می‌دهد. همچنین باعث شادابی و افزایش کارایی شما می‌شود. ممکن است عجیب به نظر برسد اما برای افزایش بازده کاری یک حسابدار بسیار ضروری است و باعث می‌شود:

 • خستگی شما از بین برود.
 • اطلاعات را بیشتری را در ذهن نگه دارید.
 • اهداف خود را بازبینی کنید.

4. حفظ آرامش و استراحت کافی

وظایف یک حسابدار معمولاً در زمانی که به فصل مالیات نزدیک می‌شود چند برابر می‌شود و عجیب نیست اگر حسابداران در این دوران خود را خسته و عصبی بیابند. یکی از خصوصیاتی که هر حسابداری باید دارا باشد توانایی حفظ آرامش است. برای انجام وظایف محوله بدن شما نیاز به خواب کافی و حفظ آرامش دارد.

5. تقسیم وظایف

اگر کمک حسابدار دفتردار یا نیروی کمکی دارید وظایف را بین خود تقسیم کنید. تقسیم وظایف بین پرسنل یکی از راههای مفید برای ارتقای بهره‌وری است. معمولاً مدیران از این روش زمانی استفاده می‌کنند که حجم کار بیشتر از توانایی‌شان است. تقسیم کار به شما کمک می‌کند زمان آزاد بیشتری داشته باشید و تنها بر روی موارد ضروری‌ای مانند برنامه ریزی یا تحلیل ارقام تمرکز کنید. محول کردن وظایف به کارمندان نشانه ای از اعتماد به آنهاست. شما با این کار در واقع به آن‌ها می‌گویید در کارشان توانا هستند. بعلاوه باعث افزایش روحیه آنان خواهید شد. اگر در این کار مردد هستید برای اطمینان خاطر مراحل زیر را طی کنید:

 • به طور واضح و شفاف به آنها بگویید انتظار دارید چه کاری انجام دهند.
 • چگونگی ارزیابی نتایج کار را برایشان توضیح دهید.
 • به پرسنل خود اختیار تصمیم گیری در موارد ضروری را بدهید.
 • برای آنها پاداش در نظر بگیرید.
 • از آنها بخواهید در صورت بروز مشکل شما را در جریان قرار دهند.
 • عملکرد آنها را در طول پروژه بررسی کنید.