سرمایه سیستم / مقالات /

تعریف مفهوم ارزش افزوده

(0 از 5)

ارزش افزوده یا Value added  عبارتست از ارزشی که در فرآیند تولید یک کالا یا ارائه خدمت بوجود می آید.سازمان امور مالیاتی کشور ارزش افزوده را تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده یا تحصیل شده در یک دوره معین تعریف کرده است.

ارزش افزوده یا Value added  عبارتست از ارزشی که در فرآیند تولید یک کالا یا ارائه خدمت بوجود می آید.

 براساس ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده کالا عبارتست از هر نوع اموال منقول یا غیر منقول، الکتریسیته، گاز، انرژی های گرمایشی و سرمایشی، انواع سوخت، آب و همچنین هوا در صورتی که محصول باشند. خدمت نیز در این قانون عبارتست از هر چیزی که کالا و پول نباشد.

این ارزش پس از اتمام تولید کالا به ارزش اولیه کالاهای واسطه ای افزوده می شود. سازمان امور مالیاتی کشور ارزش افزوده را تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده یا تحصیل شده در یک دوره معین تعریف کرده است. به عبارت ساده تر ارزش افزوده یعنی مابهالتفاوت ستانده (فروش) از داده (خرید)

ارزش افزوده = ستانده (فروش) – داده (خرید)

ارزش افزوده ای که طی فرآیند تولید بوجود می آید بین افرادی که در تولید آن سهمی داشته اند توزیع می شود. مثلا ارزش افزوده کارخانه تولید پوشاک به صورت دستمزد پرسنل، هزینه استهلاک دستگاههای تولید و یا تجهیزات مصرفی، سود برای صاحبان سهام کارخانه، مالیات پرداختنی دولتی و غیره توزیع می شود.

روش محاسبه ارزش افزوده

 ارزش افزوده از سه روش قابل محاسبه است.

اول به روش تولید یا تفریق

دوم به روش جمع یا توزیع و سوم به روش هزینه مصرف

تعریف مفهوم ارزش افزوده

در روش سوم محاسبه ارزش افزوده براساس نوع فعالیت کارخانه نمی باشد بلکه برای محاسبه تولید ناخالص داخلی از نوع مصرف کالاهای تولید شده به عنوان راهی برای محاسبه ارزش افزوده استفاده می شود. البته این روش مستلزم در دست داشتن آمار دقیقی از مصرف خانوارها، خدمات ارائه شده به آنها اعم از خدمات دولتی و خصوصی و همچنین آمارهای مربوط به صادرات و واردات می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی غیر مستقیم ست که در بیش از 140 کشور دنیا به اجزا گذاشته شده است و بر مصرف کالاها و خدمات وضع می شود. عرضه کالاها و ارائه خدمات در ایران و واردات و صادرات آنها مشمول مقررات این قانون است.

تاریخ تعلق مالیات

در مورد عرضه کالا

 1. تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله کالا هر کدام که مقدم باشد بر حسب مورد
 2. (در مورد کالاهایی که توسط مودی خریداری، تحصیل یا تولید می شود در صورتی که برای استفاده شغلی به عنوان دارایی در دفاتر ثبت گردد یا برای مصارف شخصی برداشته شود عرضه کالا به خود محسوب شده و مشمول مالیات خواهد شد.) در این موارد تاریخ ثبت دارایی در دفاتر یا تاریخ شروع استفاده، هر کدام که مقدم باشد یا تاریخ برداشت بر حسب مورد.
 3. در مورد معاوضه کالاها تاریخ معاوضه کالاها

در مورد ارائه خدمات

 1. تاریخ صورتحساب یا تاریخ ارائه خدمت هر کدام که مقدم باشد.
 2. در مورد خدمات تاریخ معاوضه خدمات

در مورد صادرات و واردات

 در مورد صادرات، هنگام صدور (از حیث استرداد) و در مورد واردات تاریخ ترخیص کالا از گمرک و در خصوص خدمت، تاریخ پرداخت ما به ازاء.

معافیت های مالیاتی

براساس ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده موارد زیر از پرداخت مالیات معاف می باشند.

 1. محصولات کشاورزی فرآوری نشده
 2. دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان
 3. انواع کود، سم، بذر و نهال
 4. آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا شیر، پنیر، روغن نباتی و شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان
 5. کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات
 6. کالاهای اهدایی به‌صورت بلاعوض به وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی و غیر دولتی با تایید هیات وزیران و حوزه‌های علمیه با تایید حوزه گیرنده هدایا
 7. کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد کشور می شود. مازاد آن بر طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود.
 8. اموال غیر منقول
 9. انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توان‌بخشی و حمایتی
 10. خدماتی که مشمول مالیات بر درآمد حقوق یا موضوع قانون مالیات‌های مستقیم بوده‌اند
 11.  خدمات بانکی و اعتباری بانک‌ها، موسسات اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه و همچنین، خدمات معامله و تسویه‌ی اوراق بهادار و کالا در بورس و بازارهای خارج از آن
 12. خدمات حمل‌ونقل عمومی مسافربری درون‌شهری و برون‌شهری در تمام حوزه‌های جاده‌ای،‌ ریلی، هوایی و دریایی
 13. فرش دستباف
 14. خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آئین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی ظرف مدت 6 ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد
 15. خوراک دام و طیور
 16. رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه‌ی فرودگاه‌ها براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ظرف مدت 6 ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد.
 17. اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصاد و دارایی تهیه و به تصویب هیات وزیران میرسد

ارزش افزوده

روش محاسبه مالیات

سازمان مالیات ماخذ محاسبه مالیات را بهای کالای یا خدمات مندرج در صورتحساب میداند اما در مواردی که صورتحساب موجود نباشد یا به عمد ارائه نشود و یا اثبات شود که ارزش واقعی کالا یا خدمات را ارائه نمی دهد؛ ماخذ مالیات بهای روز کالا یا خدمت به تاریخ روز تعلق مالیات می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده به صورت چند مرحله ای از تولید کننده اخذ می شود. به این ترتیب که در مراحل مختلف زنجیره تولید توزیع و حتی واردات کالا بر حسب درصدی از ارزش افزوده خدمت ارائه شده و یا کالای تولیدی اخذ خواهد شد. تفاوت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات پرداختی در این است که در مالیات پرداختی مالیات تعلق گرفته به هر مرحله از زنجیزه تولید توزیع و یا واردات، به مرحله بعد منتقل می شود تا جایی که کالا و یا خدمت به دست مصرف کننده برسد و بصورت یکجا به وسیله وی پرداخت گردد. مالیات بر ارزش افزوده را عرضه کنندگان کالاها و خدمات باید به عنوان درصدی از بهای فروش کالا و خدمات از خریداران اخذ نمایند و به صورت فصلی با سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

میزان مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد می باشد که شامل 6 درصد مالیات و 3 درصد عوارض است. اگر مبلغ به صورت چک رمزدار و قبوض الکترونیکی ارائه شود سه رقم آخر مبلغ باید صفر بوده و به سمت بالا گرد شود. مبالغ گرد شده به عنوان طلب مودی محاسبه شده و هنگام صدور برگ قطعی تسویه میگردد. مودیان مالیاتی می توانند بدون مراجعه حضوری واحدهای خدمات مودیان از طریق سامانه www.evat.it مراحل پرداخت خود را پیگیری نمایند.