سرمایه سیستم / مقالات /

فرآیند حسابداری چه تفاوتی با دفترداری دارد؟

(1 از 5)

دفتردار تنها وظیفه دارد تراکنش های مالی را در دفاتر حسابداری ثبت کند. اما وظیفه تجزیه و تحلیل این اطلاعات به عهده حسابدار می‌باشد. در واقع دفترداری قبل از فرآیند حسابداری می‌باشد و دفترداران معمولا تحصیلات آکادمیک ندارند اما برای حسابدار شدن باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشید.

تفاوت حسابداری و دفترداری

برای تشریح تفاوتهای حسابداری و دفترداری در ابتدا باید به توضیح فرآیند حسابداری و دفترداری بپردازیم.

فرآیند حسابداری

فرآیند حسابداری یا (Accounting) شامل فعالیت‌هایی نظیر ثبت، طبقه بندی، تجزیه تحلیل، تفسیر و خلاصه سازی اطلاعات هر دوره مالی است. حسابدار وظیفه دارد با استفاده از اسناد و مدارک معاملات را تفسیر کرده و به مدیر مالی در انجام امور محوله کمک رساند. حسابداران اطلاعات مالی موجود در صورتها و گزارشات مالی را بررسی کرده و براساس اصول و استانداردهای حسابداری به تجزیه و تحلیل آن می‌پردازند. و در نهایت با ارائه اطلاعات مالی به مدیران در اتخاذ تصمیمات درست به آنها یاری میرسانند.

دفترداری و حسابداری چه تفاوتی با هم دارند؟

فرآیند دفترداری

دفترداری شامل ثبت فروش و دریافتها و پرداختهای جزئی مشتریان و پرسنل می باشد. دفترداری معادل واژه (Bookkeeping) است. دفتردار تراکنش‌های مالی روزانه شرکت را ثبت میکند. و به شرکت‌ها کمک میکنند تا بتوانند تمامی اطلاعات مالی کسب و کار خود را تحت کنترل داشته تصمیمات درستی در ارتباط با سرمایه گذاری و تامین مالی خود بگیرند. بدون وجود دفتردار کاربران خارجی که شامل افرادی مانند سرمایه گذاران و یا مؤسسات مالی و دولتی است به اطلاعات دقیق و قابل اطمینانی از عملکرد شرکت دست پیدا نخواهند کرد در نتیجه تصمیمات استراتژیک و ارزیابی اهداف شرکت با خلل مواجه خواهد شد.

شباهت‌ها و تفاوت‌های حسابدار و دفتردار

با توجه به توضیحات بالا دفترداری بخشی از حسابداری محسوب می‌شود وظیفه دفتردار تنها شامل تحریر دفاتر و تهیه صورت حسابهاست اما حسابداری موضوعاتی مانند جمع‌آوری اطلاعات مالی، طراحی دفاتر و فرمها،و تهیه گزارشات مالی مهمی نظیر ترازنامه و صورت سود و زیان را در برمی‌گیرد. در واقع دفترداران تنها با بخش ثبت از فرآیند مالی کسب و کار سروکار دارند در حالیکه حسابداران وظیفه رسیدگی به تمام بخش‌ها را دارند.

در این ویدئو با ذکر مثالی به تشریح کامل‌تر تفاوت‌های حسابدار و دفتردار میپردازیم.